Dlaczego prawidłowa praca nóg w tenisie ma tak duże znaczenie?

Gra w tenisa wymaga przede wszystkim sprawności, umiejętności oraz szybkiego czasu reakcji. Umiejętność szybkiego poruszania się po korcie jest kluczowa, by wygrywać pojedynki.

Każdy sport wymaga odpowiedniej taktyki, by gra była skuteczna i efektywna. Wdrożenie kilku podstawowych zasad i przećwiczenie techniki, m.in. pracy nóg, zaowocuje w pożądane efekty podczas gry na korcie.

Wyróżniamy 6 kroków do lepszego krycia kortu:

  • Krok 1: Start (eksplozja)
  • Krok 2: Ustawienie
  • Krok 3: Uderzenie
  • Krok 4: Powrót do stanu równowagi
  • Krok 5: Cross (Krok skrzyżny)
  • Krok 6: Hop (split step)

Praca nóg podczas gry w tenisa

Wyróżniamy kilka podstawowych kroków, dzięki którym sportowiec może łatwiej znaleźć odpowiedni środek ciężkości, co wpływa na szybkość i efektywność podczas gry w tenisa. Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia praca nóg. By udoskonalić grę, skup się na podstawach – odpowiednim wystartowaniu, ustawieniu, uderzeniu, powrocie do równowagi, kroku skrzyżnym oraz split stepie. To podstawa odpowiedniej taktyki i powinien o nią zadbać każdy, kto chce lepiej grać w tenisa.

Zadbaj o dobry start

Ważną kwestią jest dobry start. Pierwszy krok powinien być szybki, dynamiczny. Ruszając do piłki, trzeba wystartować nogą, która jest bliżej niej. Pomoże to zawodnikowi zadbać o odpowiednio środek ciężkości i szybko oraz skutecznie zareagować, czyli odebrać piłkę. Cofnięcie nogi wiodącej to podstawowy błąd.

Pierwsze kroki w kierunku piłki powinny być zdecydowane i dynamiczne. W trakcie odbioru, czyli uderzenia w piłkę, należy ciało kierować do przodu i nie cofać bioder. Należy też kierować nogę z tyłu na linii lotu piłki i to na niej skupić ciężar ciała i zachować kontrolę. Efektem będzie mocniejsze i szybsze uderzenie.

Zachowanie równowagi

Zawodnik po uderzeniu musi zachować równowagę. Może to zrobić przez obniżenie środka ciężkości ciała. By nie tracić siły ani kontroli, nie uderzaj piłki i nie próbuj powrócić do równowagi w tym samym momencie.

Krok crossowy – skrzyżny

Nogę bliżej boku kortu należy przedłożyć przed nogę będącą bliżej jego środka. W ten sposób liczba wykonanych kroków będzie o połowę mniejsza. Dzięki temu szybciej dobiegniesz do piłki, ale też utrzymasz odpowiednią pozycję bioder.

Split step

Ważnym elementem gry jest też krok split step. Gdy przeciwnik uderza w piłkę, wykonaj podskok, by być w gotowości do startu i oceny zamiarów przeciwnika. Dzięki temu można dobrze rozłożyć ciężar ciała.

Kwk/ f: hansmarkutt / pixabay