Rozgrzewka przed treningiem w siłowni czy bieganiem ma bardzo duże znaczenie i nie należy jej pomijać. Pracują wtedy mięśnie i stawy, a rozgrzane pracują lepiej i efektywniej. Rozgrzewka powinna być stałym elementem każdego treningu – dowiedz się, dlaczego.
Niezbędna rozgrzewka – podstawa każdego treningu
Celem rozgrzewki – jak wskazuje nazwa – jest podwyższenie temperatury ciała, głównie mięśni. Pozwala przygotować mięśnie i układ nerwowy do pracy oraz pobudza układ krwionośny. Podczas rozgrzewki stawy stają się bardziej elastyczne, a także zwiększa się zakres ich ruchu, co przynosi korzyści i lepsze efekty. Dzięki niej mięśnie i układ nerwowy będą właściwie przygotowane do właściwego treningu – w siłowni, biegania czy innej aktywności.
Poza tym to dobry sposób na dotlenienie całego organizmu – więcej tlenu poprawia wydolność i skuteczność ćwiczeń. Warto pamiętać o regularnej rozgrzewce – nie musi być długa, ale z pewnością obniży też ryzyko kontuzji. Poza tym, im większa temperatura mięśni, tym więcej siły mogą one wygenerować.
Zdrowa i zbilansowana dieta oraz treningi kilka razy w tygodniu to tzw. zdrowy tryb życia. Ważny jest także sen i unikanie stresu, czas na wypoczynek, ale również rozgrzewka. Nie muszą to być forsowne treningi – najlepsze efekty przynosi umiarkowany wysiłek.
Przygotowanie do wysiłku
Rozgrzewka to podstawa, bo przygotowuje organizm do wysiłku, chroni przed ew. kontuzjami, mobilizuje stawy do pracy, a także pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości. Prawidłowo wykonana rozgrzewka poprawia też czas reakcji i pobudza układ nerwowy.
W wyniku rozgrzewki serce zwiększa tempo pracy stopniowo, poprawia się też wydajność pracy. Mięśnie rozciągają się i pracują efektywniej, a rozgrzanie mięśni i ścięgien wpływa też korzystnie na ich elastyczność oraz kontrolę ruchu, co z kolei obniża ryzyko kontuzji.
Ile powinna trwać rozgrzewka?
Czas trwania rozgrzewki zależy od kilku czynników – przyjmuje się, że każdy trening powinien być poprzedzony około 10-lub 15-minutową rozgrzewką. Jest to jednak w dużym stopniu kwestia indywidualna. Wpływa na nią też rodzaj uprawianego sportu, poziom zaawansowania, ew. przebyte kontuzje oraz główny cel treningu. Jej zadaniem nie jest zmęczenie organizmu, a rozgrzanie go i przygotowanie do wysiłku.
Wpis powstał dzięki klubowi sportowemu Sport&Beauty z Poznania
Lena.k, f: 5132824 – pixabay