Historia tenisa w pigułce

Tenis ziemny to jeden z najbardziej popularnych sportów indywidualnych – turnieje śledzą miliony widzów na całym świecie. Uchodzi za sport elegancki i przyciąga bogatych sponsorów – lukratywne kontrakty reklamowe są w zasięgu ręki cenionych sportowców. Przypomnijmy w skrócie historię tenisa.

Dawniej tenis postrzegano jako sport dla bogatych – dla osób z wyższych sfer, obecnie jest dostępny dla każdego – podstawowy sprzęt można kupić w każdym sklepie sportowym, można też zdecydować się na treningi z trenerem, korty są niemal w każdym większym mieście. Jakie były jednak jego początki?

Starożytne początki tenisa

Już w starożytnym Egipcie była popularna gra, która polegała na odbijaniu piłki dłonią lub jakimś narzędziem. Na murach świątyń można znaleźć rysunki przedstawiające grających – namalowane one zostały prawdopodobnie w 1500 roku przed naszą erą. Co ciekawe, wtedy były częścią religijnych rytuałów.

Część badaczy twierdzi też, że nazwa „tenis” pochodzi od starożytnej miejscowości Tennis nad Nilem, a „ rakieta” od arabskiego leksemu „rahat”, czyli „dłoń”. Inne dowody można znaleźć też w literaturze Greków i Rzymian – historycy twierdzą, że Grecy poznali tę grę od Egipcjan lub Persów.

Pierwsi tenisiści średniowiecza

W Centralnej Europie tenis zaczął być znany w średniowieczu – w VIII wieku do Francji dotarli bowiem Saracenowie. Gra przypadła do gustu chrześcijańskim mnichom, aż nagle stała się popularna i powszechna w klasztorach, a potem też na dworach w całej Europie Zachodniej. Papież chciał nawet zakazać gry, gdyż stała się aż tak popularna! Wciąż wprowadzano ulepszenia techniki i zasad gry – od przełomu XI i XII wieku zaczęła coraz bardziej wyglądać jak dzisiejszy tenis ziemny.

Gry chętnie nauczyli się też bogaci arystokraci, ktrzy zaczęli nawet budować korty na swoich terenach pałacowych. Co było potrzebne do gry? Korty, piłki, ale też skórzane rękawice – piłki były wtedy dużo twardsze, packi drewniane, które potem zmieniono w rakiety. Oczywiście były one drewniane – podobnie jak i piłka, ale szybko zmieniono ją na piłkę obleczoną skórą lub płótnem z środkiem wypełnionym piórami, piaskiem, kawałkami ubrań i wełną. W 1480 roku powołano specjalny cech rzemieślników odpowiedzialny za produkcję piłek i rakiet. Wkrótce powstały rakiety z drewnianą ramą i strunami z baranich jelit.

READ  Jak rozwijał się tenis i powstały aktualne zasady gry?

Fot. tenisenelatlantico / pixabay / K