Jak rozwijał się tenis i powstały aktualne zasady gry?

W poprzednim wpisie zamieściliśmy krótką historię tenisa – jak rozwijał się ten sport, jak ustalano zasady gry? Poniżej dalsza część opowieści.

W XIII wieku – jak twierdzą badacze – we Francji było aż ponad 1800. Wprowadzono też charakterystyczną dla tej gry punktację tenisową. Każdy punkt był liczony oddzielnie, bez podziałów na gemy i sety. Jednak wyniki były tak wysokie, a grano nawet po kilka i kilkanaście godzin, że należało te zasady uprościć. Zawodnicy zaczęli zatem grać partie do 24 wygranych, potem do 12 i do 6. Każda gra to 4 zdobyte punkty. Aby nie dochodziło do pomyłek, punkty liczono jako 15, 30, 45 i 60.

Grać zaczęto też w Anglii – sport zyskał upodobanie samych władców, podobnie jak we Francji. Na każdym dworze obowiązywały nieco inne zasady gry, korty też nie były identyczne. Grę nazywano królewską, grali w nią też arystokraci – określano ją jako „royal tennis”.

Niebawem gra straciła jednak na popularności. Głównie z powodu francuskiej rewolucji, bo nastały czasy, w których wszystko, co wiązało się z postacią króla, negowano. Rozwój tenisa zatrzymał się na długie lata. Sytuacja zaczęła zmieniać się dopiero w 1839 roku z powodu Amerykanina, Charles Goodyeara. Dlaczego? O tym opowiemy w kolejnym wpisie.

Fot. Pexels / pixabay / K

READ  Porsche Open – lipiec 2006. Plan i wyniki