Wpływ diety na atopowe zapalenie skóry (AZS)

U niektórych chorych na AZS dieta może okazać się pomocna. Istnieje przypuszczenie, że prawidłowa dieta może łagodzić objawy atopowego zapalenia skóry. Sprawdź, które mogą być pomocne, a które lepiej eliminować z jadłospisu.

Alergiczna choroba skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest alergiczną, przewlekłą i uwarunkowaną genetycznie chorobą skóry, która często nawraca. Ma związek z zaburzonymi reakcjami immunologicznymi na alergeny pokarmowe i powietrzopochodne oraz z nieprawidłową budową naskórka oraz. Objawy to zwykle bardzo uporczywy świąd, nadmierna suchość skóry, wrażliwość na różne czynniki zewnętrzne i duża skłonność do podrażnień.

Dieta w atopowym zapaleniu skóry

Dieta u niektórych chorych może pomóc, a u drugich nie ma wpływu na przebieg AZS. Wyróżnia się kilka składników, które mogą być pomocne w atopowym zapaleniu skóry, a także takie, które mogą zaostrzać jego przebieg, gdyż występuje u nich nadwrażliwość na konkretne pokarmy.

Częste alergeny pokarmowe u dorosłych

  • soja
  • orzechy
  • seler
  • jabłko
  • marchew
  • czereśnie
  • owoce morza
  • ulepszacze smaku i barwniki.

Witamina D

Witamina D posiada szereg dobroczynnych właściwości, pomaga m.in. w walce z depresją i wzmacnia układ kostny, ale może też łagodzić przebieg AZS. Posiada też właściwości immunomodulujące. Stwierdzono też, że niedobór witaminy D u niemowląt zwykle wiąże się z wystąpieniem atopowego zapalenia skóry. Suplementacja ma korzystny wpływ na przebieg tej choroby.

Probiotyki w AZS

Pomocne w łagodzeniu objawów AZS mogą być też probiotyki, czyli preparaty bogate w żywe kultury bakterii, a także prebiotyki – substancje wspomagające prawidłowy rozwój mikroflory. Dodatkowo badania wykazały, że stosowanie probiotyków i prebiotyków w czasie ciąży oraz w wieku niemowlęcym obniża ryzyko wystąpienie objawów atopowego zapalenia skóry. Do produktów naturalnie bogatych w bakterie probiotyczne należą kefiry, jogurty naturalne, zsiadłe mleko i kiszonki. Właściwości prebiotyczne mają takie produkty jak warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i zboża, kasze i nasiona.

Dowiedz się więcej: https://www.dermedica.com.pl/atopowe-zapalenie-skory/

READ  Dieta dla sportowca

Photo by Jannis Brandt on Unsplash